Také milujete tu svéráznou vůni, která se line z většiny kamenných obchodů s koberci? Jsou tu vystavené desítky různých modelů a každý z nich voní „novotou“. Když se k němu přiblížíte a přičichnete si k jeho povrchu, bude vám jasné, že koberec teprve nedávno opustil výrobní linku, a že se po něm stoprocentně nikdo ještě neprošel. Jakmile vám koberec odměří, zabalí a vy si jej odvezete, anebo jej necháte odvézt přepravní společností, přichází čas na jeho pokládku.

dívka na koberci

Položením koberce na podlahu teprve začíná jeho několikaletý cyklus, a zde velmi záleží na tom, jak k němu budete přistupovat.

Vysávání koberců – když si někteří lidé nechají položit doma koberec, předpokládají, že s běžným vysavačem zvládnou jeho údržbu úplně hravě. U nového koberce tomu tak může být, ale brzy se začnou objevovat první problémy. Žádný sáčkový vysavač totiž nedokáže odsát všechny nečistoty a některé z nich se nalepí na vlákna a setrvají tam třeba na věky. Proto se také provádí občasné čištění koberců Wismont čištění speciálními stroji, jimiž disponují obvykle pouze profesionální firmy.

Vaření – i přesto, že máte doma digestoř, se některé výpary z kuchyně dostanou na koberec, například při slévání mastné vody z uvařených těstovin do dřezu, anebo umývání teplého hrnce od mastné polévky, přenášení polévky na jídelní stůl atp. Mastnota se pak do koberce vsaje a spolu s prachem vytvoří biologický odpad, jímž se živí některé kmeny bakterií. Žluklý tuk a činnost bakterií se pak ohlásí nepříjemným zápachem.

malování na koberci

Bosá chodidla – co dovedou bakterie s lidským potem na chodidlech, o tom se jistě není nutné zmiňovat. Vtip je ale v tom, že chůzí naboso, a mnohdy i v ponožkách či silonových punčochách vtíráme pot spolu s bakteriemi přímo na koberec, a ten vám pak časem začne připomínat týden nemytá bosá chodidla. S tím si však naštěstí opět poradí profesionálové.