Tropická libora měnivá (Lantana camara) je extrémně citlivá na mráz a nemůže přezimovat venku, takže pro květinu musíte provést speciální opatření, než nastanou chladné měsíce.
květy lantany

Jak udělat zimoviště

Libora patří mezi rostliny citlivé na mráz, a proto musí být přenesena dovnitř již před prvním mrazem. Ideální zimní prostředí musí splňovat některé požadavky. Dokonalá teplota je od 5 do 10 stupňů Celsia. Důležitá je také dobrá cirkulace vzduchu. Je třeba se vyhnout i příliš silnému zimnímu slunci. Nejlepší je světlé místo.

Nabízí se například malá, zahřátá zimní zahrada nebo skleník. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, určitě byste měli chránit rostlinu před přílišným sluncem. Například můžete přilepit starou lepenku zevnitř k oknu.

Pokud nemáte tyto dvě možnosti, můžete nechat rostlinu přezimovat i ve tmavém sklepě. Předtím ale odřízněte a rozpulte korunu. Nejlépe květinu sestříhejte do pěkného kulatého tvaru.

Poznámka: rostlina často při zimování ztrácí některé nebo všechny listy. Ale toho se nemusíte bát, protože v následujícím roce bude opět hezká.

Stejně jako u většiny ostatních rostlin je zimní péče přizpůsobena povětrnostním podmínkám.

●     Neměli byste hnojit tuto květinu v zimě.

●     Zalévejte opatrně a jen tak, aby se půda úplně nevysušila.

●     Kontrolujte a chraňte své rostliny pravidelně před škůdci. Při teplejší hibernaci se mohou objevit například svilušky.
květ lantany

Příprava na jaro

Květina si musí před jarem pomalu zvykat na teplejší teploty. Od konce února nebo začátku března květinu přesuňte na teplejší, jasnější místo a pomalu zvyšujte zalévání. Takto zajistíte, že brzy vyraší. Dejte však pozor na to, abyste rostlinu nedali ven příliš brzy. Poslední mráz musí být v každém případě ukončen.

Lantana roste velmi rychle, takže každé dva roky se nabízí přesazení. To byste měli uskutečnit vždy v únoru.