Dříve bývala obvyklou atrakcí na téměř všech hřištích dětská závěsná houpačka https://www.chytraliska.cz/kategorie/detske-hracky-na-ven-a-zahradu/detske-zavesne-houpacky/. Obvykle ji tvořily dva kovové rámy ve tvaru písmene A, spojené v nejvyšším bodě tyčí. Na tu pak byla pak pomocí řetězu upevněna sedátka. Ta obvykle tvořil pouze pruh plastu či dřeva.

Není třeba říkat, že ačkoliv to byla velmi oblíbená atrakce, rozhodně nebyla dvakrát bezpečná. Avšak ačkoliv se může zdát, že pády byly prakticky denní záležitostí, zvláště vzhledem k povaze dětí ignorovat nebezpečí, nebylo tomu tak.

zhoupacka1

Jistě, úrazy se stávaly, ale obvykle sebou nenesly žádné vážnější následky. Obvykle to odneslo jen odřené koleno, občas bylo nutných pár stehů, ale to bylo vše. Nikdo to příliš neřešil, dětem se řeklo, že je to jejich chyba, když nejsou opatrné.

Mělo to však i svoje výhody – děti se učily vnímat a ovládat vlastní tělo, dokázaly odhadnout limity, kdy jsou věci ještě bezpečné. Pak však přišly nové normy, které řekly, že s potenciálně nebezpečnými atrakcemi je konec. A to platí i pro závěsné houpačky.

Není tedy divu, že je dnes prakticky nikde nenajdete. Na jednu stranu je to poměrně pochopitelné – chtějí chránit děti a jistě ani rodiče si nepřejí, aby se jejich potomek zranil. Ovšem je zde třeba uvážit také fakt, že bez určité formy rizika se děti nic nenaučí.

zhoupacka2

Není tedy divu, že mnozí z nás na tyto atrakce nostalgicky vzpomínají a říkají si, jaká je škoda, že dnes nikde nejsou. Avšak to není tak docela pravda. Typické „lodičky“ najdeme stále ještě na poutích, a nic nám nebrání v tom ji našemu dítěti postavit na zahradě. Koneckonců konstrukčně nejde o nic příliš složitého, a pro každého jen trochu zdatnějšího kutila by to neměl být problém.

Nakonec to záleží na tom, jak moc věříme schopnostem našeho dítěte. Je však třeba si uvědomit, že děti, které vyrůstají převážně na tabletu, příliš přirozené obratnosti mít nebudou, a jsou více náchylné k úrazu. Právě proto je však nutné je ve venkovních hrách podporovat. A vlastní houpačka je dobrý způsob, jak na to.