Při pořizování nového schodiště nás nejvíce zajímá jeho praktická a bezpečnostní stránka. Důležité je ale také myslet na to, že plní také důležitou estetickou funkci interiéru. Dále nás také zajímá, jaký materiál zvolit – dnes již totiž trh přímo překypuje možnostmi. Neméně důležitý je pak tvar schodiště či to, jestli má plnit také skladovací funkci. Jaké tedy známe druhy?

sch

Zjednodušeně můžeme schodiště rozdělit na exteriérová a interiérová. Každé z těchto dvou typů má svá specifika, nás dále ale budou zajímat ty uvnitř domu. Podle materiálu můžeme vybírat vlastně mezi dvěma typy:

  • železobetonová konstrukcí s dlažbou či dřevem,stupně jsou ze dřeva, kamene, skla nebo poloroštů,
  • celodřevěná konstrukce s nebo bez podstupňů a kamennými, dřevěnými nebo skleněnými nášlapy.

schod

Dle tvaru pak rozlišujeme přímá, lomená či točitá a jinak zakřivená schodiště. Přímé vyniká pohodlím a bezpečím pro děti či seniory. Při stěhování větších kusů nábytku je manipulace ničím neomezená a rozhodně jednodušší, než při tvarované konstrukci. Stavební norma stanovuje její šíři minimálně 90 cm. Zakřivené či lomené pak bohužel při stěhování tak komfortní není, za to ale vypadá v prostoru velmi zajímavě. Staví se tam, kde je v půdorysu omezený prostor, protože chůze po něm není až tak pohodlná či bezpečná jako u přímého typu. Lomená konstrukce mívá tvar písmene L nebo U. Ozdobou interiéru pak bývají točité schody, chůze není příliš pohodlná a pro děti a seniory ani bezpečná. Navíc zde nezbývá žádný prostor pro úložné prostory.

Pokud váháte nad jednotlivými styly či typy, poraďte se s odborníky. Například samonosné schodiště kmdesing.cz vám zajistí odborné rady a přátelský přístup. Díky tomu, že nepotřebuje žádnou podpěrnou konstrukci, se dokáže dokonale přizpůsobit prostoru a co nejdetailněji tak splnit očekávání svého budoucího majitele.