Traduje se, že prospíme až jednu třetinu svého života. Když se nad tím člověk zamyslí, tak to je rozhodně poměrně dost času. Důležité je ale poznamenat, že tato doba je pro lidskou bytost velmi důležitá. Není to žádná přirozenost, že večer jdeme spát a ráno vstáváme nebo podle možností i v jinou dobu, zvláště když se pracuje na směny. Význam spánku je daleko hlubší a větší, než si zrovna vůbec dokážeme připustit. Je důležitý po psychické stránce, ale i fyzické.
čekání na telefon
Potřebujeme si nutně odpočinout a posílit svoje vnitřní orgány na nový nadcházející den plný práce, zátěže a vyčerpání. Když si neodpočineme, tak je zcela přirozené, že se začnou probouzet různá onemocnění, kterých se poté ale těžko zbavujeme, kradou totiž náš spánek. Aby si ale věční spáči nemnuli příliš ruce, že jsou na tom lépe, tak s politováním se konstatuje, že nedostatek nebo příliš dlouhý spánek jsou úplně na stejné úrovni a s nemocemi si tak mohou podat ruce.

Tady je třeba udělat pořádek

Řeč zrovna není o úklidu, ačkoliv místnost, kde se spí, by měla mít také svá pravidla a ty naplňovat tak, aby byla vyhovující. Spíš jde o to, že náš mozek pracuje i v době, kdy my zhluboka oddychujeme a pěkně nám uklízí vše potřebné uvnitř nás samotných. Proto byla velmi oblíbená fráze, že „ráno je moudřejší večera.“ A skutečně je to tak, když se dobře vyspíme, tak nějak ráno je naše mysl vyrovnanější, a mnohdy věci vidíme úplně jinak, s nadhledem. Spánkový deficit vede ke zvýšenému vyplavování stresových hormonů a to má dopad nejen na psychiku, ale zcela jasně i na fyzickou kondici. Může bez větších problémů docházet k zúžení cév, zvýšení krevního tlaku a ke změně srdečního rytmu, což není žádná sranda, to je spouštění celkem závažných onemocnění.
prostorná postel v pokojíčku

Kvalitní spánek je zárukou zdraví

Přirozeně bychom měli být na sebe přísnější a dodržovat nějaký řád. Pravidelně odpočívat a také se kvalitně vyspat. K tomu rozhodně potřebujeme dostatečně kvalitní postel. I pro jedince se vyplatí si pořídit, pokud ovšem k tomu jsou možnosti volného prostoru, postel 120×200 cm. Je dostatečně dlouhá, ale především široká, tudíž se se na ní jednotlivec pěkně vyspí a má dostatečný prostor na otáčení a uvolnění. Takový prostor milují i dospívající, kteří si přirozeně ze své postele dělají trochu jiné zázemí pro své lenošení.