Kdysi byly vestavěné skříně běžnou součástí především panelákových bytů. Sloužily především jako špajz, neboť v nich byly malé otvory ven. To umožňovalo, aby potraviny byly uchovávány v chladu a vydržely déle.

Avšak jak šel čas, móda se změnila. Dnes je nenajdeme prakticky nikde. A dává to smysl, neboť když se lidé stěhují, tak si většinou chtějí vzít veškerý nábytek sebou. A pokud ne, pak onu nemovitost prodají i s ním, což samozřejmě zvýší její cenu.

vestavenaskrin

Navíc vestavěné skříně mají ještě jednu nevýhodu: nelze je přemístit. Jistě, dává to smysl, avšak pokud chcete přestěhovat nábytek, pak to může být problém. Třeba na daném místě chcete mít něco jiného, místo skříně tam například dát poličky a podobně.

Proč ale byly dříve tak populární? Jednoduše protože byty v panelákových domech se dělaly podle jednoho vzoru. Místnosti byly obvykle podobně velké, ať už jste byli v kterémkoliv domě. A to se týkalo i velikosti výklenku pro vestavěné skříně.

vestavenybotnik

To znamenalo, že se nemusely dělat na míru, ale bylo možné využít standardizovaný model, který bylo možné masově vyrábět, což podstatně snížilo jeho cenu. Navíc lidé byli na spíž, spojenou s venkovním prostorem, zvyklí.

Dnes je však trend opačný, preferuje se individualita, a to jak v lidských životech, tak v uspořádání domácnosti. Žádné dvě si nejsou podobné, a tomu odpovídá i tvar a velikost místností. To znamená, že pokud bychom zde chtěli dát vestavěné skříně, pak by bylo nutné je dělat na míru. A to se finančně rozhodně nevyplatí.

Přesto se i dnes najdou lidé, kteří si je pořizují. Třeba se jim líbí, nebo s nimi počítají ji při vybavování a stavění domu. Pokud pro ni mají využití, pak je to samozřejmě jen v pořádku. Jen je třeba počítat s cenou, která nebude nejmenší. Ale peníze přeci nejsou všechno, že? Hlavně, že plní svůj účel, pro který byla pořízena.