POdzimní SUdoměřická BAlonová NEděle. Každý podzim se taková příležitost naskytuje v Sudoměřicích 80 metrů nad Bechyní. Jedná se o místo, kde tvoří mistr Z.W. Fixley (někdo jako Jára Cimrman). No a mimo jiné právě na jeho počest se vždy v říjnu koná akce plná létání.
horkovzdušný balón

Tato kulturní událost je dostupná úplně pro každého, kdo se namane a zastaví. Začíná zpravidla již v pátek odpoledne vyráběním létajících objektů. Létající objekty bývají každý rok jiné, někdy se jedná o Papírové draky, jindy o draky z rozmanitých materiálů, některé ročníky se dělají tyto objekty malé, jiné roky pak obřích rozměrů. Jindy se pak lepí z papíru balony, které se pak naplní horkým vzduchem a v neděli se pak vypustí vzhůru do oblak. Tyto mají dolet v řádech až několika kilometrů a bohužel některé z nich už nikdy nikdo neuvidí.

Další překvapivé věci, které umějí létat jsou mýdlové bubliny. Můžete si vyrobit speciální bublifuk, pomocí nějž lze vytvořit bubliny obřích rozměrů. Bubliny pak můžete chytat do rukou pomocí speciálních rukavic, hrát si s nimi, a dokonce pomocí příměsí barev tvořit umělecká díla.
letící balony

Víkend je zakončen pouštěním velkých horkovzdušných balonů na louce. Některý rok letí jen jeden, jindy klidně i přes deset. I ze země se jedná o nádherný pohled. Pokud byste se ale chtěli dívat shora, je možnost se proletět, nebo využít takzvaného výtahu, který je určen hlavně pro děti. Jeden z nich je totiž uvázán pevně k zemi lanem o délce asi 100 metrů a pohybuje se pouze nahoru a dolů, přičemž dole vždy vymění své pasažéry, a nakonec se vzdálí směrem vzhůru a pryč také.

Celou akci pak zaštiťuje občanské sdružení Tatrmani, které jest organizátorem kulturních akcí v širém okolí, jako je třeba divadlo na návsi, divadlo v trávě, keramické a jiné semináře a mnohé další.

Pokud tedy chcete zažít krásný víkend, zajeďte si na podzim do Sudoměřic na POSUBANE.