Pokud chodíte i dlouhé túry a pes je vaším společníkem, je vám jasné, že svého kamaráda jen tak neutaháte. Po překonání vzdálenosti, kdy vy sami již cítíte velkou únavu, váš pes teprve začne odpočívat takovým tím způsobem, že si při přestávkách v pochodu lehne. Tam kde vy jste už opravdu rád, že jste v cíli, váš kamarád si chvilku orazí a zase se k vám z vesela lísá.
pes u pole
Takže obavy, že byste svého psího kamaráda nějak utahali, jsou opravdu více než směšné. Tam kde vy skončíte, pejsek bude stále ještě poměrně svěží. Tedy pokud náhodou nejste nějaký ultramaratonec.
Problém s turistikou se psím společníkem není tedy ve vzdálenosti, ani v převýšení, které je nutné absolvovat. Dokonce pes nemá problém ani v horském prostředí, kde se šlape po opravdu velkých kamenech a stupech. Problém je až v překážkách jako jsou žebříky, ocelové plošiny nad tekoucí vodou či v extrémní expozici.
Do jisté míry, můžeme pejska k přechodu těchto překážek vycvičit. I kdyby na cvičáku zvládal vystoupit na žebřík, v horském terénu jej k tomu nenuťte. Pustit jej však můžete na ocelové plošiny. Pes se brzy naučit našlapovat jen tam, kde jej to unese a je to pro něj bezpečné. Kupodivu se dokáže i mentálně odpoutat od toho co se děje pod touto plošinou. Nevnímá proto ani výšku, ani například ubíhající divoký tok řeky. Je to ale dlouhá cesta, než se toto naučí. A ani, když bude toto umění ovládat na 100%, nebudete moci si být nikdy jistí, že se mu něco nepřihodí. Stačí volně padající kámen, výkřik některého z dalších turistů. Šplouchnutí větve o hladinu řeky a pes se vyleká.
pes u řeky
Ztratí koncentraci a neštěstí je hotovo.
Abychom riziko téměř eliminovali, musíme psa bezpečně jistit. K jištění psa a potažmo i k překonávání překážek s ním (žebříky, kolmé výšvihy bez dostatečné opory na nohy), poslouží speciální postroj a jistící lano.
Opět na tyto prostředky, jejich použití, manipulaci s nimi musíme pejska uvyknout. Bez pořádného a asi i dlouhého tréninku to opravdu nepůjde. Odměnou za toto úsilí nám bude to, že nás náš kamarád doprovodí i tam, kde by to bez přípravy nezvládl.