Fakt, že zahrady skýtají neskutečné množství podnětů k tvořivým aktivitám, objevují jejich majitelé postupně. Začíná to nezbytným zplanýrováním, které je potřebné jak při koupi staršího domu, kde se delší dobu o zahradu nikdo nestaral. Tak i u okolního prostoru právě dostavěného rodinného domku. Krok, který bývá tím prvním impulzem počátku celoživotního koníčku. Protože mít kolem svého obydlí zahradu, ve které kromě květin, keřů a ovocných stromků  jsou i záhony zeleniny a bylinek, přinášející na konci letní sezóny  vlastní výpěstky, je společným snem. 

Zahradní pergola

Proto je potřeba ještě předtím, než se cokoliv vysadí, všechno dobře promyslet a naplánovat. A rozdělit zahradní prostor podle vlastních představ. Na část odpočinkovou, kterou je možné po obvodu osázet popínavými rostlinami. V jižní části, ve které budou zeleninové a bylinkové záhony, protože potřebují ke svému růstu dostatek slunečního svitu. Poblíž je vhodné umístit i kompostér. Aby hnojivo nebylo nutné ho přenášet přes celý pozemek. Stejně tak je nutné dopředu najít nejvhodnější místo pro vybudování zahradního jezírka. Protože i ono potřebuje dobré podmínky, ve kterých bude dělat svým majitelům radost. Stejně tak i bazén. Který v létě přiláká i všechny děti ze sousedství. I s tím je potřeba ještě před jeho instalací počítat. Solární ohřev tak bude nutné umístit na jižní stranu domu.

Zahrada pro radost

Po dokončení plánů je potřeba začít s úpravou terénu. Pokud je zahrada u novostavby, musí se terén očistit od zbytků stavebního materiálu. Jestli byla zahrada u staršího domu delší čas zanedbávána, ze všeho nejdříve je potřeba prosekat přerostlou houštinu a vyčistit ji od ulomených větví či hromad nepohrabaného listí. A nasadit nový trávník. Který celou plochu spojí a vytvoří tak dobrý základ pro všechny aktivity, které se budou v zahradě provozovat. Jedno z nejoblíbenějších zadání, které musí majitel vyřešit, je vyčleněné místo určené k relaxaci. Tam si všichni kutilové přijdou na své. Ať už je to výstavba pergoly či ručně vyrobený zahradní nábytek. V zahradě rovněž nesmí chybět pískoviště pro děti.