Chránit a starat se o své oči by mělo patřit v péči o zdraví mezi nejdůležitější zájem každého člověka. Ne nadarmo se říká, že oči máme jen jedny, protože nevidět, to je to nejhroznější, co si člověk vůbec může představit, že ho někdy potká. Vždyť zrak nám zprostředkovává téměř celý náš svět, proto poškodit si jej nebo jej dokonce o něj přijít patří k těm největším ztrátám v životě vůbec.
zelené brýle

Je jen málo lidí, kteří dnes nepotřebují žádné brýle. Buď jsou krátkozrací, tedy špatně vidí na dálku nebo naopak dalekozrací, a ti vidí špatně na blízko. Pořizují si tedy buď brýle nebo oční čočky na dálku nebo na blízko. Zdá se to tedy být docela jednoduché. Ale až do té doby, než oči začínají stárnout. Bývá to již okolo čtyřicátého věku, kdy zjišťujeme, že si při čtení musíme dávat text stále dál a dál od očí. Říká se, že ruce nám začínají být krátké, a to znamená, že začínáme hůře vidět i na blízko.

Největší problém začíná, když nosíte brýle na dálku, ale začnete zároveň špatně zaostřovat na blízko. Máte tedy problém s nedostatečnou akomodací – odborně řečeno se vás týká presbyopie.
zkouška očí

Jak to řešit?

Můžete si brýle neustále přehazovat a dokonce je ještě kombinovat se speciálními brýlemi na počítač, tedy na střední vzdálenost. Jenže jak třeba při takovém nákupu nebo vůbec při každé potřebě podívat se na něco zblízka? Pokud ještě na blízko vidíte docela slušně, můžete si brýle na dálku nadzdvihávat nebo na chvíli sundat, jenže to je stejně obtěžující jako je neustále střídat. Ale řešení tu je!
S multifokály neprohloupíte

Stačí, když si v optice necháte udělat tzv. multifokální brýle, tedy dalo by se říci brýle tři v jednom. Ano, v jednom sklíčku máte zaručené vidění na blízko, na střední vzdálenost i na dálku. Jen se musíte naučit se v nich správně dívat. Dnes vám již dají v dobré optice možnost si je vyzkoušet a zjistit, zda pro vás skutečně budou to pravé řešení. Ale jen asi třem procentům lidí nevyhovují, takže určitě stojí zato je vyzkoušet.