Dovolená je od slova dovolovat. Zkuste si tedy dovolit, vůči svým dětem, být trošičku za pana učitele. Ne nebojte se, určitě je program co vám tento článek nabízí, vám nepřilepí známku prudícího učitele v neoblíbené škole.
Zapomeňte na poučky z matematiky a definice fyzikálních zákonů. I když právě i tyto věci mohou přijít na přetřes na cestě za dobrodružstvím, které o prázdninách podniknete se svými dětmi.
zřícenina hradu
Pokud se týká podobnosti s nějakými vyučovanými předměty na škole, může spíše jít o podobnost se zeměpisem a dějepisem. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá a logická. Česká republika má obrovské množství přírodních krás a zajímavostí. I přes skutečnost že jsme malinkatou zemičkou, kterou máte problém najít na globusu země. A co se týká historie, můžeme být hrdí, že v našich zemích se psala historie celé Evropy a měli jsme jako Češi významný vliv na dějiny celého světa.
Ne, není to málo. Je dobré tuto skutečnost nejen pasivně připomínat naším dětem. Je dobré jim to ukázat přímo na místech, které s výše uvedeným souvisí.
hotel luční bouda
Můžete se rozhodnou začít s návštěvou národních parků. V současné době máme institutem Národního parku chráněné čtyři lokality. Je To Národní park Podýjí, Šumava, České Švýcarsko a Krkonošský národní park. Všechny bez výjimky stojí nejen za návštěvu, ale za lepší poznání. Bohužel známka, kterou Národní park nese, je zdaněna obrovskou návštěvností. Všude v těchto místech se budete střetávat s nekonečnými davy návštěvníků. Možná je proto lépe začít se zkoumáním přírodních krás na jiných místech a tyto parky nechat, v případě že to vaše děti „chytne“, na mimosezonní výlety.
Nemusíte dlouho uvažovat čím, tyto cíle prvního významu nahradíte. V podstatě kdekoli zabodnete prst do mapy ČR, naleznete zajímavé lokality. Skalní města, klidná pohoří, skalnaté vrcholy, horská jezera, rybníky, krásná povodí. Ne, ne. U nás se nudit nebudete.
A když k tomu přidáte i něco z historie, navštívíte četné, památkově chráněné městské lokality, nebo některé z mnoha hradů a zájmů, děti se určitě nudit nebudou.
voda v jeskyni
A pokud máte dorůstající kluky, není jiné lákadlo než navštívit nějaké pevnosti. Může jít o historické pevnosti jako například Josefov. Nebo některé ze systému předválečného vojenského opevnění. I největším raubířům v podzemí Dobrošovského bunkru spade čelist.
Co myslíte, nestála by taková rodinná dovolená za pokus?