Myslíte si, že domácí spotřebiče nebo elektrické rozvody ve své domácnosti nemusíte pravidelně kontrolovat, když je správně používáte? To je velký omyl.

Jak často je nutné provádět revize elektřiny a kde? Ujistěte se, že děláte všechno správně!

Každý z nás má doma elektrické rozvody a využívá pravidelně elektrické spotřebiče. Většina lidí si ale myslí, že pokud jsou provedeny revize elektřiny během stavby domu nebo při rekonstrukci, v budoucnu se už o nic není potřeba starat. To je ale obrovská chyba a zanedbané rozvody se mohou postarat o pořádný problém, což už se několikrát také mnohým stalo. Rizikem může být poničení spotřebičů, ale také hrozí vznik požáru. Co je tedy nutné hlídat a kdy se revize mají provádět? Kdo vlastně má oprávnění elektrické rozvody kontrolovat? S elektřinou si nesmíme zahrávat.

pexels-photo-213162

Hlídáte si to?

Elektrorevize https://www.elektrokuchar.cz/elektrorevize.html je nutné provést obvykle vždy, když se zasahuje do rozvodů v domě nebo bytě. Často tak elektrické rozvody procházejí kontrolou během rekonstrukce nebo stavby domu, je totiž jasné, že nové rozvody a to i ty, které se pouze měnily a opravovaly, musí někdo oprávněný zkontrolovat. Jenže to samo o sobě nestačí a i v dalších letech je nutné pohlídat stav rozvodů. Obvykle se provádí kontroly elektrických rozvodů v domácnostech jednou za pět let, kontrolují se i spotřebiče a jejich stav. Stejná lhůta platí i pro kanceláře ale například u budov jako jsou školky, hotely, nemocnice, veřejné budovy nebo objekty kde se propojuje voda s rozvody je nutné tyto revize provádět mnohem častěji. Doba se tak zkracuje.

pexels-photo-8488029

Pokud bydlíte ve vlastním domě, musíte si tuto lhůtu hlídat sami, v panelových domech se většinou revize konají pravidelně a vlastníci bytu jsou o tom informováni. Kromě revizí v domácnostech se ale musí hlídat i například stav veřejného osvětlení, to stejně platí pro soukromé osvětlení venkovních prostor například na zahradách nebo v průmyslových objektech.

Kdo je k tomu oprávněn?

Elektrorevize nemůže provádět jen tak někdo, ani elektrikář, který vám doma bude elektřinu a rozvody dělat, tedy pokud k tomu nemá zvláštní oprávnění. Revizoři musejí být proškolení a každý revizní technik se musí prokázat certifikátem. Pokud revizi provede někdo, kdo k tomu není oprávněn a nemá potřebnou kvalifikaci, může dojít ke stejnému případnému pozdějšímu problému, jakoby jste revizi neprovedli vůbec.

Pokud chcete zabránit nehodě a prodloužit životnost svých elektrických spotřebičů, hlídejte si, zda máte provedenou revizi včas.