Elektrická energie nebyla v našich končinách nikdy moc levná, ale dnes je její cena vyloženě přestřelená. Ovšem i tak můžete ušetřit, budete-li chytří.

Kupte správná světla a ušetříte

Vhodné i do knihovny

Někdy se zdá, že dodavatelé elektrické energie se mezi sebou sází, kdo zvládne během jediného roku zvednou ceny výše. Není snad rok, kdy by nebyla elektřina o něco dražší. Ještě více frustrující je tato situace, když si uvědomíte, že naše malá země má dvě atomové elektrárny, díky čemuž elektřinu prodáváme mnoha našim sousedům. Nic naplat, realita je taková, jaká je a nezbývá nic jiného než ji akceptovat. Ovšem to neznamená, že se nemusíte alespoň pokusit platit o něco méně. Tím pochopitelně nejsou myšleny žádné nelegální prostředky typu přetáčení elektroměrů.

Někdy může k docela velké úspoře vést zdánlivá maličkost, kupříkladu výměna světel. Pokud používáte stále vláknové typy, určitě byste měli začít přemýšlet nad jejich výměnou. A to i v případě, že jich máte ještě hodně v zásobě z dob dřívějších. Existují totiž daleko úspornější světla, která vám dokáží snížit poplatky za elektřinu dosti rapidně. Jedná se o led žárovky e27.

Velká úspora

Největším tahákem těchto moderních světel je jednoznačně úspornost. Ta byla v některých testech na takové výši, že byla až desetkrát vyšší než u donedávna ještě standardních vláknových žárovek. V reálných podmínkách je to samozřejmě o něco horší, ale pořád se vám vyplatí daleko více svítit pomocí modernějších světelných zdrojů než se stále spoléhat na kdysi možná dobrou, ale v současnosti už zoufale zastaralou technologii, která vám jen ubírá peníze.

Ušetřete svícením

Samozřejmě, že zde existují i zápory. Led žárovky jsou kupříkladu dražší než většina světel současnosti. Někde je to o pár korun, jinde to mohou být i desetikorunu. Ať tak či onak, i kdybyste za jeden kousek dali stovku, pořád se vám ta vynaložená stovka bohatě vyplatí. Ovšem led žárovky jsou samozřejmě daleko levnější. Přes stovku stojí hlavně speciální modely, které jsou ověnčeny různými vylepšeními, které ale doma takřka nepoznáte.